serwis biurowy blog

Jaką drukarkę wybrać.

Jaką drukarkę wybrać?
Laserową, atramentową?

Ten artykuł ma dać Ci odpowiedź jakiego wyboru dokonać. No może nie odpowiedź a raczej podpowiedź, umówmy się nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie tak jak nie ma odpowiedzi co lepsze BMW czy Mercedes. Tak czy inaczej postaram się Ci przybliżyć te wszystkie dane jakimi się producenci ścigają.

 

drukarki wybrać

Jakie drukarki są na rynku? Można powiedzieć że każdy wie, atramentowe, laserowe, kolorowe i monochromatyczne. Jest jeszcze jeden podział, drukarki tanie w zakupie i drukarki tanie w eksploatacji. Który wybór jest korzystniejszy?

Drukarki Laserowe

Drukarki laserowe są w porównaniu z atramentowymi dość młodym produktem. Jeszcze nie tak dawno w większości domów i biur królowały drukarki atramentowe. Na rynku pojawiła się nowość w postaci laserowych drukarek i każdy zapragnął posiadać taką w swoim parku urządzeń biurowych. Dlaczego? Były szybsze, nowocześniejsze i były czymś nowym. Czy lepsze? Tutaj można dużo dyskutować. Jeśli weźmy pod uwagę drukarki monochromatyczne (jeden kolor) można powiedzieć że tak. Są oszczędne i szybkie. Koszt wydruku jednej strony A4 o gęstości zadruku na stronie ok 6% to wydatek ok 8gr. Dla porównania koszt w drukarce atramentowej to ok 80gr. Jeśli drukarka ma nam służyć do drukowania dokumentów tekstowych i prac biurowych, wybór jest oczywisty. Jest niestety jeden mały minus. Rozdzielczość druku, drukarki laserowe mają ograniczenie rozdzielczości do 800 pixeli na 800 pixeli, dlaczego? Opiszę to w innym artykule ale zdradzę że chodzi o rozmiar cząsteczki tonera. Nie zauważymy różnicy przy drukowaniu tekstu ale w grafikach i to dokładnych, gdzie mamy na rysunku dużo szczegółów i krzywych będzie to zauważalne.
 
Co z drukarkami laserowymi kolorowymi? Jest podobnie cenowo tylko do wydruku pełno-kolorowej strony drukarka potrzebuje 4 kolorów, niebieski (C-cyjan), czerwony (M -magenta), żółty (Y- yellow), Czarny (K-black). Uzyskamy w ten sposób wydruk w systemie CMYK.
tusze do drukarki
 
Koszt: 8gr x 4tonery = 32gr. Dla porównania druk atramentowy koszt ok 1,80zł. Kolejny raz nasuwa się oczywisty wniosek, idiota używa atramentu!!
Tu Cię zaskoczę. Koszt zakupu materiałów czyli tonerów do kolorowej drukarki laserowej to ok 800zł dla drukarki atramentowej max 200zł.
Podsumowanie:
Drukarki laserowe kolor
zakup: 600zł - 2tyś zł (i wyżej)
Zakup kompletu tonerów do drukarki laserowej kolorowej: 600-1400zł
Koszt wydruku strony A4: ok 40gr
Żywotność drukarki: od 50tyś-100tyś wydruków
 
Drukarki Laserowe mono
zakup: 200zł- 2000zł (i wyżej)
Zakup kompletu tonerów do drukarki laserowej kolorowej: 120zł- 400zł
Koszt wydruku strony A4: ok 8gr
Żywotność drukarki: od 50tyś-300tyś wydruków
 
Wady:
 • wysoki koszt zakupu drukarki
 • wysokie koszty zakupu materiałów eksploatacyjnych
 • niska rozdzielczość drukowania
 • gabaryty drukarki (duże)
 
Zalety:
 • niski koszt druku
 • szybkość drukowania
 • żywotność drukarki
 

Drukarki Atramentowe

Drukarki atramentowe nie możemy podzielić na kolorowe i monochromatyczne. Na rynku są już tylko drukarki kolorowe. Czytając powyższe można mieć wrażenie że nie potrzebujemy drukarki atramentowej bo to już drogi przeżytek....
Jak najbardziej mylne stwierdzenie!!
 
Jeśli potrzebujemy druk najwyższej jakości to wybór jest oczywisty. Drukarki atramentowe drukują w wysokich rozdzielczościach, drukują ładniej, kolory są żywsze. Drukarki atramentowe drukują w jakości fotograficznej. Dziś praktycznie każda drukarka ma tak wysoką rozdzielczość drukowania że praktycznie dla zwykłego użytkownika przestaje mieć znaczenie ten parametr. Dlaczego? Rozdzielczość wielkości 9600x2400 jest tak dużą wartościa dla wydruku na formacie A4 że praktycznie nie zauważymy róznicy w jakości w porównaniu z drukiem 4800x1200.
 
Jeśli natomiast zwiększymy format wydruku do A3 jakość może być juz zauważalne.
 
Drukarki atramentowe są droższe jeśli chodzi o eksploatację ale na chwilę obecną nie ma na rynku innego tańszego rozwiązania a zarazem oferującego wysokiej jakości wydruk. Oczywiście rozmawiamy o urządzeniach do zastosowań w domu i biurach. Jak więc wybrać drukarkę najkorzystniejszą eksploatacyjnie nie rezygnując z jakości fotograficznej?
 
Każda drukarka atramentowa wykorzystuje w procesie druku atrament jak sama nazwa wskazuje. Drukarka jest kolorowa więc podobnie jak w laserowych muszą być zastosowane 4 kolory w systemie CMYK. Cofając się w czasie, możemy stwierdzić że kiedyś producenci dawali nam więcej za takie same pieniądze jak dziś. Jak się to odbywało? Od kilku lat producenci drukarek sukcesywnie i po cichu w kolejnych generacjach drukarek stosują pojemniki na atrament coraz mniejszej pojemności. Jakiś czas temu można było kupić głowice i tusze o pojemności ponad 30ml, dziś jak uda Ci się kupić drukarkę która wykorzystuje tusze o pojemności większej niż 15ml to cud. Dlaczego się tak stało? Oszukują nas? Nabijają w butelkę? Nie!
 
Rynek oczekiwał coraz tańszych urządzeń drukujących, więc producenci nam dali urządzenia tanie, jednak muszą gdzieś odzyskać rentowność produkcji, odpowiedź już Ci się nasuwa gdzie. Nie ma tanich i dobrych urządzeń, są albo tanie albo dobre. Więc jak znaleźć kompromis?
 
Odpowiedź jest prosta, kupić drukarkę atramentową która ma minimum 4 zbiorniki z atramentami. Obecnie w marketach jest oferowane mnóstwo drukarek w przedziale cenowym od 100zł do 200zł. Muszę Cię ostrzec przed tymi produktami. Nie będą tanie w eksploatacji. Śmiem twierdzić że są to jednorazówki, czyli do wyczerpania atramentów. Wymiana atramentów w takim urządzeniu jest zbliżona wartością do ceny nowego urządzenia, więc po co kupić tusze czy głowice do tego urządzenia skoro w podobnej cenie mamy kolejne nowe urządzenie?
 
Tanie drukowanie na drukarkach atramentowych zaczyna się na urządzeniach z przedziału cenowego 300zł i więcej w zakupie urzadzenia. Drukarki które posiadają wymienne 4 atramenty (niebieski-C,czerwony-M,żółty-Y, czarny-K), pozwalają nam zaoszczędzić na atramentach. Tanie drukarki do 200zł posiadają 2 głowice drukujące kolorową i czarną. Jeśli drukujemy w kolorze i dla przykładu często na naszych wydrukach jest wykorzystywany kolor czerwony, w głowicy kolorowej szybciej skończy się tusz czerwony. Nie będziesz miał możliwości wymiany tylko tego czerwonego koloru, mimo że niebieski i żółty jest jeszcze prawie cały, musisz wyrzucić tą głowicę lub pogodzić się z brakiem na wydrukach koloru czerwonego. Nieciekawe rozwiązanie prawda? Tu jest właśnie ten problem. Sprzedawcy zwłaszcza w marketach nie informują klientów o takim małym szczególiku. Klient chce dostać tanie urządzenie więc je dostaje. Ale czy kupując takie urządzenie będziesz zadowolony? W pierwszym momencie tak, wydałeś małą kasę i masz sprzęt drukujący w domu. Problemy zaczynają się w momencie gdy musisz wydrukować większą ilość stron (100-200). Dostajesz komunikat "wymień głowicę kolorową" a czarna ma 90% zużycia. Lecisz na alledrogo i oczom nie wierzysz, zakup nowych głowic do Twojej nowej drukarki to koszt 180 zł.
 
Zapamiętaj podstawową zasadę jeśli już zdecydowałeś się na zakup drukarki atramentowej:
 
Drukarka musi mieć system wymiennych min. 4 atramentów !!
 
drukarki
 
 
Teraz o kosztach. Przyjmijmy, że nazwiemy drukarki tanie to te do 200zł i tańsze to te powyżej 300zł. W drukarkach tanich koszt wydruku strony A4 to ok 2zł. W drukarkach tańszych to koszt ok 80gr. Jest różnica? Można jeszcze zejść niżej z kosztami wydruku stosując tusze zamienne czyli innych producentów niż producent urządzenia, ale UWAGA zastanów się zanim dokonasz takiego wyboru. Używając zamienników (potocznie zwanych) tracisz gwarancję na urządzenie, narażasz się na pogorszenie jakości wydruku, w końcu problemy techniczne. Można korzystać z takich alternatywnych materiałów ale trzeba wiedzieć których i jak? O tym w innym artykule.
 
Kolejną rzeczą która ma wpływ na koszty Twojego drukowania to żywotność drukarki. Tanie drukarki wytrzymują max 2 lata, tańsze do 5 lat.
Teraz bardzo ważna rzecz urządzenie wielofunkcyjne. Czym się różni i dlaczego jest lepsze, wbrew przyjętym opiniom (jak coś jest do wszystkiego jest do niczego - bzdura totalna) od drukarki?
 
Generalnie urządzenie wielofunkcyjne to nic innego jak dołożony do drukarki skaner. Drukarka z danej generacji jest taka sama w urządzeniu wielofunkcyjnym.
Skoro możemy mieć o niebo lepszą funkcjonalność (kopiowanie, skanowanie, faksowanie) po co kupować drukarkę? Odpowiedź jest tylko jedna. Wielkość, gabaryty tegoż ustrojstwa. Urządzenie wielofunkcyjne jest większe i przeważnie troszkę droższe, ale na pewno nie jest gorsze od drukarki.
Druga złota zasada przy wyborze drukarki:
 
Lepiej opłaca się kupić urządzenie wielofunkcyjne niż drukarkę!!
 
Podsumowanie:
Drukarki atramentowe TANIE
zakup: 100 - 200 zł
Zakup kompletu głowic do drukarki: 120- 250zł
Koszt wydruku strony A4: ok 2zł
Żywotność drukarki: max 2 lata
 
Drukarki atramentowe TAŃSZE
zakup: 300zł- 1200zł (i wyżej)
Zakup kompletu atramentów : 70 - 150zł
Koszt wydruku strony A4: ok 80gr
Żywotność drukarki: do 5 lat
 
Wady drukarek atramentowych:
 • stara technologia
 • druk wrażliwy na wilgoć i promienie UV
 • małe pojemności materiałów eksploatacyjnych
 • wysoki koszt wydruku stron
 
Zalety:
 • niski koszt zakupu
 • jakość wydruku
 • małe gabaryty
 • wielofunkcyjność w małej obudowie
 
Mam nadzieję że udało mi się pomóc w wyborze najlepszego rozwiązania dla Ciebie. Jeśli masz pytania lub uwagi napisz do nas lub podyskutuj na forum.
 
Artykuł przygotowali specjaliści firmy BILT
www.biltpolska.pl
 
 
 
© 2015 SerwisyBiurowe.pl. All Rights Reserved.